موجو جم

تاثیر بازی های ویدئویی بر مغز انسان

تاثیر بازی های ویدئویی بر مغز انسان

با این مقدمه شروع کنیم که تحقیقات اخیر نشان داده است که روزانه یک میلیارد نفر در دنیا بر روی پلتفرم‌های مختلف مانند کامپیوتر، کنسول‌های بازی و موبایل به بازی می‌پردازند. بازی های ویدئویی بر مغز انسان چه تاثیری میگذارند؟تاثیر بازی های ویدئویی بر مغز انسان یک پدیده علمی است؟ با توجه به شدتی که به واسطه‌ی آن در معرض بازی‌های ویدیویی قرار می‌گیریم، آیا این برای مغز ما یک تجربه مفید است یا مخرب؟»

تاثیر بازی های ویدئویی بر مغز انسان، چرا این موضوع اهمیت دارد؟

 

هم اکنون بیش از ۱۵۰ میلیون نفر (تقریبا نصف جمعیت) در ایالت متحده به طور منظم و حداقل هفته‌ای ۳ ساعت بازی می‌کنند. طبق آمار جامع، بازیکنان هر هفته حدود ۳ میلیارد ساعت را رو به روی تلویزیون یا مانیتورهای خود به تجربه‌ی بازی‌های ویدیویی اختصاص می‌دهند که اگر عدد خارق‌العاده‌ای نباشد که هست، قطعا موضوع صنعت ویدئوگیم را تأمل‌برانگیز می‌کند و در ادامه این موضوع به سوال قبل باز می گردیم، اینکه آیا این تجربه برای مغز ما مفید است یا مخرب؟

 

بازی‌های ویدیویی و تغییرات مغز

 

تاثیر بازی های ویدئویی بر مغز انسان با توجه به پدیده علمی به نام انعطاف‌پذیری عصبی (Neuroplasticity) انکار نشدنی است. داده‌های فعلی این موضوع را تأیید می‌کنند که بازی‌های ویدیویی روی مغز ما اثر می‌گذارند و بسیاری از نقاط آن را تغییر می‌دهند. دانشمندان به‌تازگی نتیجه‌ی ۱۱۶ تحقیق علمی را جمع‌آوری و خلاصه کردند تا ببینند که بازی‌های ویدیویی چه تأثیری روی ذهن و رفتار ما می‌گذارند یا خیر آنها با این پرسش مواجه شده اند که این تاثیرات به چه شکل است و در گروه های سنی متفاوت با چه رفتاری خود را نشان می دهد.

 

تاثیر بازی های ویدئویی بر مغز انسان
تاثیر بازی های ویدئویی بر مغز انسان

 

تحقیقات در این حوزه

 

مارک پالاز (Marc Palaus) محقق در حوزه تاثیر بازی های ویدئویی بر مغز انسان مینویسد:

«بازی‌ها به طور معمول از نظر تأثیر مثبت و منفی خود ستایش یا شماتت می‌شوند اما بدون اینکه داده‌ای واقعی این ادعاها را اثبات کند. بازی کردن همچنین یک فعالیت بسیار محبوب است که باعث می‌شود خیلی‌ها نظرهای سختی درباره‌ی این موضوع داشته باشند.»

دانشمندان نتیجه‌ی ۱۱۶ تحقیق علمی را جمع‌آوری و خلاصه کردند تا ببینند که بازی‌های ویدیویی چه تأثیری روی ذهن و رفتار ما می‌گذارند؟  نتیجه‌ی این تحقیقات نشان می‌دهد که بازی‌های ویدیویی نه تنها عملکرد ذهن ما را دستخوش تغییر می‌ کنند بلکه ساختار آن را به کلی عوض می‌کنند.

 

علم پزشکی در ارتباط با تاثیر بازی های ویدئویی بر مغز انسان، چه می گوید؟

 

همانطور که مغز شما پیر می‌شود، حافظه، تمرکز و توانایی شما برای انجام چند کار هم کاهش می‌یابد. در حالیکه جوانان اغلب می‌توانند تقاضاهای ذهنی مختلفی را در یک زمان بیان کنند

در تحقیقی که توسط نشریه Plos One انجام‌شده بازی‌های استراتژیک همزمان (Real time strategy) و تأثیر آن‌ها بر گیمر‌ها مورد بررسی قرار گرفته است:

نتایج تحقیق نشان می‌دهد که این بازی‌ها انعطاف مغز در انجام و مدیریت چند عمل مختلف را بالا می‌برند. در این بازی‌ها چندین فعالیت مختلف باید به صورت همزمان مدیریت شوند مثلاً جمع‌آوری منابع، ساخت ساز نیرو و ساختمان و حمله و درگیری مؤثر با رقیب. این بازی ها می توانند قابلیت عملکرد چند وجهی فرد را تقویت کنند.

 

تاثیر بازی های ویدئویی بر مغز انسان
تاثیر بازی های ویدئویی بر مغز انسان

سایمون کن Simone Kühn محقق ارشد این انستیتو در برلین آلمان می‌گوید:

اسکن مغز افرادی که برای ۲ ماه بازی Super Mario DS را انجام داده‌اند نشان داده است که گیمر‌ها حداقل در سه قسمت از بخش جلویی مغز خود پیشرفت محسوسی در زمینه رشد سلول‌های خاکستری را تجربه کرده. این سه بخش عبارتند از Pre frontal cortex، right hypo condos و cerebella. این بخش‌ها مسئولیت تجسم فضایی، شکل‌گیری حافظه و برنامه‌ریزی استراتژیک را بر عهده دارند. نکته جالب آنکه بسیاری از بیماران به راحتی درمان توسط بازی‌های ویدئویی را می‌پذیرند در حالی‌که میزان قبول روش‌های درمانی دیگر بسیار کمتر است.

 

ادراک قوی تر، دستاورد بازی ها ویدئویی

 

در تحقیقی دیگر که توسط Life Science انجام شده است، بازی‌های ویدئویی به عنوان عاملی برای تقویت قدرت ادراک تصویری و بینایی معرفی شده‌اند. این گزاره به چه معناست؟ «پرفسور دافنه باولیه» (Daphne Bavelier) مدعی شده است که بازی‌های اکشن به دلیل سرعت بالا و نیاز به فعالیت مغزی سریع به گیمر‌ها کمک می‌کنند تا اشیا را با سرعتی بسیار بالاتر از افراد معمولی تشخیص دهند. همچنین گیمر‌ها می‌تواند تعداد رنگ بیشتر و طیف گسترده‌تری از رنگ‌ها را تشخیص دهند.

 

اختلال بازی های ویدئویی

 

جالب است بدانید که افرادی که به بازی کردن معتاد هستند، سیستم پاداش مغز  آنها که مسئول احساسات لذت، یادگیری و انگیزه است، از نظر ساختاری دچار تغییر می‌شود. وقتی این افراد را در معرض نشانه‌هایی قرار دادیم که به بازی‌های ویدیویی منتهی می‌شد، تفاوت‌های سیگنال‌های مغزی آن‌ها این تحولات را به‌خوبی نشان داد، تغییراتی که در دیگر اختلال‌های اعتیاد هم دیده می‌شود.

 

تاثیر بازی های ویدئویی بر مغز انسان
تاثیر بازی های ویدئویی بر مغز انسان
در آخر…

 

اگر بگوییم که تحقیق درباره‌ی بازی‌های ویدیویی هنوز در دوران جنینی خود قرار دارد بی راه نگفته ایم و باید خیلی چیزهای بیشتری درباره‌ی مغز بفهمیم تا تاثیر بازی های ویدئویی بر مغز انسان را به طور دقیق برسی کنیم. هدف ما این است که نتایج تحقیقات بروز دنیا را با شما به اشتراک بگذاریم. علاوه بر آن هر کدام از ما علاوه بر نتایج علمی و بررسی های تخصصی، تجربیات شخصی نیز داریم، در زمینه تاثیر گذاری بازی هایی ویدئویی اگر تجربه ای دارید با ما به اشتراک بگذارید. در آخر میتوانید هر هفته مقالات ما را از بخش مجلات اینترنتی سایت دنبال کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *