موجو جم

ورود | ثبت نام

تاثیرات بازی های ویدئویی بر سلامت روان

سلام به همراهان همیشگی موجوجم امروز در این مقاله در باره تاثیرات بازی های ویدئویی بر سلامت روان صحبت کرده ایم در ادامه همراه موجوجم باشید.

تاثیرات بازی های ویدئویی بر سلامت روان

 

تصورات غلط زیادی در مورد بازی های ویدئویی و تاثیر آنها بر سلامت روان وجود دارد. حقیقت این است که بازی‌ های ویدئویی مزایای بسیاری دارند، از جمله توسعه مهارت‌ های پیچیده حل مسئله و ترویج تعامل اجتماعی از طریق بازی آنلاین، بازی های ویدئویی می توانند راهی عالی برای تحریک ذهن و بهبود سلامت روان شما باشند.

نتایج تحقیقات در مورد تاثیرات بازی های ویدئویی بر سلامت روان که باعث تعجب دانشمندان و پزشکان شده نشان می دهد این بازی ها نه تنها به بهبود عملکرد کلی ذهن کمک می کنند بلکه در بازیابی و بازسازی شرایط فکری نیز نقش بزرگی ایفا می کنند در ادامه همراه موجوجم باشید.

بازی‌های ویدئویی می‌ توانند به شما کمک کنند تا استرس را از بین برده و ذهنتان را به حرکت درآورید. برخی از مزایا عبارتند از:

تاثیرات بازی های ویدئویی بر سلامت روان
تاثیرات بازی های ویدئویی بر سلامت روان
تحریک ذهنی

بازی های ویدئویی اغلب شما را به فکر وا می دارند. وقتی بازی‌های ویدئویی انجام می‌ دهید، تقریباً تمام قسمت‌ های مغز شما برای کمک به تفکر سطح بالاتر کار می‌کند.

بسته به پیچیدگی بازی، ممکن است مجبور شوید سریع فکر کنید، استراتژی داشته باشید و تجزیه و تحلیل کنید. انجام بازی‌ های ویدئویی با بخش‌ های عمیق‌ تر مغز شما کار می‌کند که رشد و مهارت‌ های تفکر انتقادی را بهبود می‌ بخشد.

احساس موفقیت

در بازی شما اهدافی دارید که باید به آنها برسید. هنگامی که آنها را به دست آورید، پیروزی رضایت زیادی را برای شما به ارمغان می آورد که بهزیستی کلی شما را بهبود می بخشد.

این حس موفقیت زمانی بیشتر می‌ شود که بازی‌ هایی انجام می‌ دهید که به شما جام یا نشان برای اهداف خاصی می‌ دهند. تلاش برای به دست آوردن دستاورد های بیشتر به شما چیزی می دهد که روی آن کار کنید.

بهبود سلامت روان

صرف نظر از نوع، انجام بازی‌ ها می‌ تواند به بهبود آسیب کمک کند. بازی های ویدئویی می توانند به عنوان منحرف کننده درد و آسیب روانی عمل کنند، بازی‌ های ویدئویی همچنین می‌ توانند به افرادی که با اختلالات روانی مانند اضطراب، افسردگی، اختلال کمبود توجه و بیش فعالی (ADHD) و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) سر و کار دارند نیز کمک شایانی کند.

تعامل اجتماعی

بازی های چند نفره و آنلاین برای تعامل اجتماعی مجازی خوب هستند، در تنظیمات بازی سریع، باید یاد بگیرید که به چه کسی اعتماد کنید و چه کسی را در بازی پشت سر بگذارید.

بازی های چند نفره میل به همکاری و زندگی اجتماعی را تشویق می کنند. همچنین بازی های ویدئویی محیطی کم خطر برای شما هستند که می توانید صحبت کردن با افراد جدید و تقویت روابط با آنها را امتحان کنید.

تاب آوری عاطفی

وقتی در یک بازی یا در موقعیت های دیگر شکست می خورید، ممکن است ناامید کننده باشد. بازی‌ های ویدئویی به افراد کمک می‌ کنند یاد بگیرند که چگونه با شکست کنار بیایند و به تلاش خود ادامه دهند. این ابزار مهمی برای یادگیری و استفاده کودکان با افزایش سن است.

علیرغم آنچه مردم ممکن است فکر کنند، انجام بازی های ویدئویی خلق و خوی مثبت شما را تقویت می کند و اثرات ماندگاری دارد، از بازی برای گذراندن وقت با دوستان خود یا برای رهایی از استرس استفاده کنید، بازی های ویدئویی گزینه ای عالی به عنوان یک تفریح سالم است.

بازی برای رفاه شما

انجام بازی های ویدئویی با بهبود خلق و خو و مزایای سلامت روان مرتبط است. شاید طبیعی به نظر برسد که فکر کنید بازی های ویدئویی خشونت آمیز مانند بازی های تیراندازی اول شخص برای سلامت روان شما خوب نیستند، با این حال، همه بازی های ویدئویی به دلایل مختلف می توانند مفید باشند، از جمله در مورد سبک بازی مذکور، این نوع بازی ها باعث سریعتر شدن واکنش جسمی حرکتی و پردازش ذهنی فرد می شوند.

بازی های ویدئویی استراتژیک را امتحان کنید، ایفای نقش و سایر بازی های استراتژیک می تواند به تقویت مهارت های حل مسئله کمک کند. تحقیقات کمی وجود دارد که می گوید بازی های ویدئویی خشونت آمیز برای سلامت روان شما مضر است.

تقریباً هر بازی که تصمیم گیری و تفکر انتقادی را تشویق می کند می‌ تواند برای سلامت روان شما مفید باشد.

محدودیت ها را تعیین کنید

اگرچه بازی های ویدئویی خود برای سلامت روان شما مضر نیستند، معتاد شدن به آن ها می تواند بد باشد.

صرف زمان زیاد برای بازی می تواند منجر به انزوا شود، همچنین ممکن است نخواهید در دنیای واقعی در کنار مردم باشید. هنگامی که احساس می کنید از بازی های ویدئویی به عنوان راه فرار استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد سرعت خود را کاهش دهید، اگر نمی توانید به تنهایی انجام بازی های ویدئویی را متوقف کنید، می توانید با یک متخصص سلامت روان تماس بگیرید.

بازی با دوستان

با افزودن گروه دوستی خود به جریان بازی زمان بازی را سرگرم کننده کنید. انجمن های آنلاینی وجود دارد که می توانید برای بازی های مورد علاقه خود به آنها بپیوندید، زمان متوسط ​​بازی با دوستان می تواند به اجتماعی شدن، آرامش و مدیریت استرس کمک کند.

محدودیت های زمانی برای انجام بازی های ویدئویی را جدی بگیرید چون وقتی زمان زیادی را صرف بازی می کنید دیگر برای شما یا سلامت روان شخص مفید نیستند، به یاد داشته باشید بیش از ۱۰ ساعت در هفته “بیش از حد” در نظر گرفته می شود، در این موارد، شما ممکن است احساس اضطراب داشته باشید یا به سختی قادر به خوابیدن باشید

جمله نمی خواهم در محیط های اجتماعی حضور داشته باشم

نیز یکی دیگر از نشانه های نگران کننده استفاده از بازی های ویدئویی برای فرار از زندگی واقعی است. همانطور که در مطالب فوق ذکر شد، این نوع رفتار می تواند منجر به اعتیاد به بازی های ویدئویی شود که سپس منجر به رفتارهای منفی دیگر می شود.

بازی بیش از حد می تواند مشکل ساز شود، اما در حد اعتدال، می تواند کارهای بزرگی برای سلامت روان شما انجام دهد و همچین عملکرد ذهنی شما را بهبود ببخشد پس با استفاده مناسب و در تعادل از بازی های ویدئویی می‌ توانید سرگرمی ثابت و مفرح برای خود رقم بزنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاثیرات بازی های ویدئویی بر سلامت روان