موجو جم

ورود | ثبت نام

بازی هایی ویدیویی چیست و چه مزایایی دارد؟

حوالی دهه‌ی ۱۹۷۰، بازی‌های ویدیویی شکل گرفتند و امروز به بخشی‌ جدایی‌ناپذیر از زندگی بسیاری از کودکان و بزرگسالان تبدیل شده‌اند. در این مقاله به مفهوم واژه بازی های ویدیویی میپردازیم و از مزایای آن صحبت می کنیم.

بازی های ویدیویی به چه معناست؟

 

بازی های ویدیویی به آن دسته از گیم هایی گفته می‌شود که فرد بازی‌کننده یا گیمر با کمک یک دیوایس الکترونیکی مثل موبایل، تلویزیون یا کامپیوتر انجام می‌دهد. این را میدانید که در مورد مزایا و معایب بازی‌های ویدیویی بحث‌های فراوانی وجود دارد. باید گفت که بازی‌های ویدیویی اگر خارج از زمان معقول، وقت صرف آن‌ها شود ضررهای فراوانی برای سلامت جسم و روح افراد دارند؛ اما آیا می‌توانند فایده هم داشته باشند؟

 

بازی های ویدیویی می توانند فایده هم داشته باشند؟

 

در اکثر موارد شنیده ایم و خوانده ایم که بازی های ویدیویی اعتیادآور آورند، به طرز وحشتناکی باعث ضعف عملکرد در محیط های آموزشی می شوند همچنین در بلند مدت باعث عدم تمرکز می شوند. اما در این مقاله می خواهم از مزایای علمی آن ها صحبت کنم.

 

مزایا:

 

۱. مدیریت منابع و برنامه‌ریزی

 

مدیریت منابع و برنامه ریزی و تصمیم گیری از مهمترین مهارت های فردی و اجتماعی است. در بازی‌های ویدیویی ما یاد می گیریم که چگونه با منابعی محدود به نتیجه ای مطلوب دست پیدا کنیم.

 

۲. هماهنگی دست و چشم

 

عمدتا گیمرها باید موقعیت‌ها، سرعت، هدف، جهت‌ها و… را پیگیری کنند. و تمام این کارها باید همزمان و بدون وقفه انجام دهند. در انجام این کار، مغز موقعیت‌های مختلف را شناسایی می‌کند و در حین هماهنگی با دست‌ها با استفاده از صفحه کلید یا کنترل‌کننده‌ی بازی، عمل می‌کند و گیمرها برای رسیدن به این هدف ناچارند تمرکز، دقت و سرعت عمل خود را در کارها بالا ببرند.

 

۳. تقویت روحیه

 

پرندگان خشمگین یکی از انواع بازی‌های ویدئویی هستند که شادی آنی را به ارمغان می‌آورند این بازی به کودک می‌آموزد که شکست‌ها نیز بخشی از بازی و زندگی هستند.

 

۴. آموختن پیشبرد اهداف چندگانه

 

برای انجام برخی از گیم ها، افراد باید چندین هدف را در یک لحظه مدیریت کنند. این کار مهارت انجام چند وظیفه به‌طور هم‌زمان را بهبود می‌بخشد. فرض کنید یک شهر را به شما سپرده اند و از شما خواسته اند که با مهارت های خلاقانه خودتان آن را بسازید و این در حالی است که منابع شما محدود است به علاوه اینکه ک دشمن غیرمنتظره می‌تواند در هر لحظه ظاهر شود و شهر شما را نابود کند. این شرایط، بازیکن را وادار می‌کند که مدبر باشد و یاد بگیرد که در تصمیم گیری موارد مختلف را در نظر داشته باشد.

 

۵. مهارت های شغلی

 

مرکزی به نام FAS یا فدراسیون دانشمندان آمریکایی ادعا می‌کند که جوانان باید تشویق شوند تا بیشتر بازی‌های ویدیویی انجام دهند چون باعث می‌شود در بازار کار رقابتی فعلی، عملکرد بهتری داشته باشند. در گزارشی که در سال ۲۰۱۰ فاش شد، FAS ادعا کرد که بازی‌های ویدیویی به کودکان کمک می‌کنند تا مهارت‌های تفکر مانند تجزیه و تحلیل تفسیری را بیاموزند.

 

در ادامه …

 

این را می دانید که فرهنگ را مجموعه پیچیده‌ای از دانش‌ها، باورها، هنرها، قوانین، اخلاقیات و عادات تعریف می کنند. برای بهره بردن از مزایای بازی هایی ویدیویی نیاز دارید که فرهنگ استفاده صحیح از آنها را یاد بگیرید. از این پس هر هفته می توانید در بخش مجلات اینترنتی سایت موجوجم مقالات آموزشی – فرهنگی ما را دنبال کنید.

4 دیدگاه دربارهٔ «بازی هایی ویدیویی چیست و چه مزایایی دارد؟»

    1. درود بر شما دوست گرامی.
      تمام سعی تیم موجو جم پشتیبانی سریع و با کیفیت، جهت رضایت شما عزیزان میباشد.
      سپاس از همراهی و اعتماد شما.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازی هایی ویدیویی چیست و چه مزایایی دارد؟